Freak MMA

gale freak fight

Walki celebrytów w MMA

Sporty walki a w szczególności MMA (mieszane sporty walki, ang. Mixed Martial Arts) cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi na całym świecie. Ze wzgędu na specyficzność walk MMA, które odbywają się na ringu bądź w klatce, dotychczas ten rodzaj sportu uchodził za niszowy i mało popularny a w opinii wielu ówczesnych ekspertów za profanację sportu.

Mieszane sporty walki zarówno w Polsce jak i na świecie szybko zaczęły zyskiwać na popularności w momencie, gdy największe stacje telewizyjne przestały postrzegać MMA za brutalne, zacofane i niemal średniowieczne zmagania, a jako najnormalniejszą dyscyplinę sportową i umieściły go na równi z takimi sportami jak bosk czy zapasy.

Na dzień dzisiejszy zdecydowana większość opinii na temat MMA jest pozytywnych, docenia się wymagające zasady panujące na ringu i szlachetność. W stosunkowo niewielkiej przestrzeni czasu mieszane sporty walki zyskały ogromną popularność. Rozwój światowych organizacji takich jak UFC, Bellator (USA) czy nieistniejące już japońskie PRIDE FC i RIZIN, rosyjskie ACA czy europejskie M1-Global, Cage Warriors i BAMMA znacząco przyczyniły się wzrostu świadomości na temat walk MMA i spopularyzowanie tego sportu wśród ludzi.

KSW czyli Konfrontacja Sztuk Walki

W Polsce najsłynniejszą federacją jest ta założona przez Macieja Kawulskiego i Martina Lewandowskiego – KSW, czyli Konfrontacja Sztuk Walki, która szybko zyskała renomę na światowym rynku mieszanych sportów walki. Na naszym rodzimym rynku, co raz bardziej rozpoznawalne stają się organizacje takie jak FEN (Fight Exlusive Night) czy Babillon MMA. Jednakże organizacje MMA by zachęcić fanów do uczestniczenia w swoich sportowych wydarzeń czy zwiększyć publikę zasiadającą przed ekranami telewizorów poszła o krok dalej i proponuje nam różnego rodzaju urozmaicenia jakimi są tzw. freak fighty. Zamiast profesjonalnych zawodników, w walkę angażują się rozpoznawalne, medialne postacie i celebryci show-biznesu. Warto również wspomnieć, ze duże sumy pieniężne, które są oferowane za walki, kuszą do spróbowania swoich sił w klatce czy na ringu ludzi, którzy nie są profesjolnalnie związane ze sportem.

Freak Fighty czyli z czym to się je.

Wyrażenie Freak MMA w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza szalone walki. Na dzień dzisiejszy na polskim rynku najpopularniejsze gale Freak Fight MMA organizowane są przez KSW oraz FEN. Obecna jest również oddzielna organizacja, która skupia się wyłącznie na organizacji walk między celebrytami i ludźmi internetu – FAME MMA. Jednak freak fighty jak dotąd największą popularność zyskały w krajach za oceanem i w Azji. Z racji dużego zainteresowania, tak naprawdę każda z liczących się światowych organizacji zorganizowała do tej pory przynajmniej kilka takich pojedynków podczas gali MMA.

Niesłabnąca popularność Freak Fightów i kontrowersje wokół nich.

Warto zastanowić się dlaczego profesjonalne federacje, zajmujące się organizacją walk między zawodowymi sportowcami są chętne do zatrudniania i organizacji walk pomiędzy amatorami lub półamatorami. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o pieniądze. Celebryci, gwiazdy Internetu, muzycy oraz po prostu ludzie znani i bogaci, którzy znajdują się w ścisłym centrum zainteresowania publicznego są gwarancją zapewniającą duże zainteresowanie galą, na której wystąpią. Pomimo, że poziom ich umiejętności (nie m co ukrywać) jest dużo niższy od profesjonalnych zawodników, znaczna liczba osób zakupi bilet i wybierze się na galę po to by zobaczyć swojego idola czy ulubionego internetowego twórcę.

Od samego poczatku idea freak fightów wzbudzała wiele kontrowersji i jak to w życiu bywa podzieliła opinię publiczną na zwolenników i zdecydowanych przeciwników organizowania walk amatorów na profesjonalnych galach. Zwolennicy szalonych walk uważają, że jest to doskonały sposób na wzrost popularności federacji organizującej galę oraz zwyczajnie czerpią przyjemność z oglądania walk tego rodzaju, ponieważ zazwyczaj przynoszą one dużo emocji. Z drugiej strony przeciwnicy freak fightów niezmiennie utrzymują, że stawianie amatorów niemalże na równi z profesjonalistami (a czasem nawet wyżej, jeśli brać pod uwagę kwestię zarobków), jest prawdziwą profanacją sportu i obrazą dla ‘prawdziwych’ zawodników.

Jak zwykle prawda leży gdzieś po środku, dlatego drogi czytelniku bez względu na to, w której grupie się znajdujesz nie skreślaj od razu pozostałych argumentów.

Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom fakt, że organizacja walk typu freak fight istotnie wpływa na zwiększenie zainteresowania MMA osób spoza kręgu stałych kibiców sportów walki. Co w dalszej prespektywie prowadzi do szybszego rozwoju federacji i zwiększenia ich dochodów. Warto również zaznaczyć, że nie zawsze uczestnicy są totalnymi amatorami a poziom walki, który reprezentują czasem może pozytywnie zaskoczyć.

Każdy z uczestników biorących udział w gali zna termin wydarzenia z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym i ma wystarczająco dużo czasu na podszkolenie umięjętności technicznych i poprawienie swojej kondycji. W przypadku zawodników walk typu freak fight jest to przynjmniej półroczne wyprzedzenie, co bez problemu pozwala zarówno na przeprowadzenie dobrego jakościowo marketingu związanego z walką jak i zaznajomienie się z podstawowymi zasadami panującymi w mieszanych sztukach walki.

Freak fight show

Najpopularniejsze dotychczas przeprowadzone walki typu freak fight:

  • Mariusz Pudzianowski – Marcin Najman

– mimo, że obecnie Mariusz Pudzianowski jest profesjonalnym zawodnikiem MMA to zadebiutował pojedynkiem w KSW z Marcinem Najmanem. Jako, że wcześniej był jednym z najpopularniejszych strongmenów na świecie, można zaliczyć tę walkę jako freak fight

Mariusz Pudzianowski vs Marcin Najman
  • Robert Burneika – Marcin Najman

– kolejna walka Najmana. Tym razem na przeci ringu stanął ważacy ponad 120 kg kulturysta Robert Burneika znany jako Hardkorowy Koks. Chociaż oczekiwania były duże walka nie okazała się zbyt spektakularna. Już na poczatku drugiej rundy Robert Burneika dopadł swojego przeciwnika i zakończył walkę ciosami w parterze.

Robert Burneika – Marcin Najman freak fight mma
  • Robert Burneika – Dawid Ozdoba

– Wygrana walka z Najmanem, znacząco przyciągnęła nowych kibiców do kręgu MMA i spowodowała, że Robert Burneika otrzymał kolejną propozycję walki na profesjonalnej gali MMA Attack. Jego drugim przeciwnikiem okazał się Dawid Ozdoba, który na co dzień zajmuje się profesjonalnie tańcem. Walka okazała się kompletną klapą i na zawsze zapisała się w historii polskiego MMA. Podczas pojedynku znacznie lżejszy Ozdoba zamiast podjęcia walki z Burneiką, zaczął uciekać po ringu. Notoryczne uwagi sędziego za uniknie walki zakończyły się ogłoszeniem dyskwalifikacji. Z racji czego duża część właścicieli największych  polskich organizacji organizujących walki MMA, zrezygnowała z kontraktowania tego typu walk, w celu uniknięcia kolejnej kompromitacji. Jednak już po kiklku latach powrócono do pomysłu angażowania w walki zawodników, którzy nie koniecznie są profesjonalistami.

Robert Burneika – Dawid Ozdoba
  • Mariusz Pudzianowski – Paweł “Popek” Mikołajuw

– w 2016 właściciele KSW zdecydowali się na organizację walki freak fight, gdy pojawiła się możliwość zorganizowania pojedynku pomiędzy Popkiem a Pudzianem. Popek dzięki popularności w biznesie muzycznym stał się osobą rozpoznawalną i medialną. W połączeniu z równie popularną osobą Mariusza Pudzianowskiego pozwoliło to na bardzo szybkie wyprzedanie ogromnej hali w Krakowie oraz rekordowej sprzedaży PPV przed KSW 37. Po za tym, większość kibiców liczyła na reprezentowanie znacznie wyższego poziomu umiejętności niż podczas innych freak fightów. Popek, znany ze swojej kryminalnej przeszłości oraz wcześniejszych kilku zawodowych walk nie sprostał oczekiwaniom i przegrał już w pierwszej rundzie.

Mariusz Pudzianowski – Paweł ,Popek Mikołajuw
  • Paweł “Popek” Mikołajuw – Robert Burneika

– klęska Popka w debiutanckiej walce nie skreśliła jego współpracy  z KSW. Zgromadzenie dużej liczby kibiców, zachęciło organizatorów do organizacji kolejnego medialnego pojedynku z jego udziałem. Tym razem jego rywalem okazał się dużo słabszy od Pudziana Robert Burneika. Atmosferę do granic możliwości podkręcały działania medialne pomiędzy Popkiem a Burneiką, którzy nie szczędzili sobie różnorodnych zaczepek. Popek, pamiętając o porażce tym razem znacznie bardziej przyłożył się do przygotowań przed walką wygrał pojedynek już na początku pierwszej rundy.

Paweł ,,Popek” Mikołajuw – Robert Burneika
  • Paweł “Popek” Mikołajuw – Tomasz Oświecimski

– kolejnym rywalem Popka być aktor znany z takich produkcji jak “Pitbul”, “Botoks” czy “Kobiety Mafi”. Tak jak w przypadku poprzedniej walki i tu atmosfera między zawodnikami była gorąca. Przed walką za faworyta uznawano Popka, który miał dużo większe doświadczenie od debiutującego Oświecińskiego. Na kibiców jednak czekała niespodzianka. I chociaż podczas walki Popek był stroną dominującą, pod koniec drugiej rundy dało o sobie znać brak przygotowania kondycyjnego, co kosztowało go porażką.

Paweł ,,Popek” Mikołajuw – Tomasz Oświeciński
  • Paweł “Popek” Mikołajuw – Erko Jun

– walka z Junem miała bardzo podobny przebieg do wcześniejszych zawodów i mimo, że od początku była dość wyrówana, to powtórzyła się sytuacja z walki Popka z Oświecimskim. Popek znacząco opadł sił w połowie drugiej rundy i został pokonany.

Paweł Popek Mikołajuw – Erko Jun

 

Nowa federacja Freak MMA ?

Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o powstaniu nowej federacji zajmującej się wyłącznie organizowaniem walk typu freak fight. Jest to nowy projekt KSW, którego transmisje z gal będą transmitowane przez telewizję Polsat. Debiutancka walka zaplanowana jest na 8 czerwca 2019. Podczas niej zmierzą się Marcin Najman i Paweł Trybała. Szczegóły gali nie są jeszcze znane, jednakże sami zawodnicy w rozmowach prywatnych nie zaprzeczają informacjom o pojedynku między nimi.

Martin Lewandowski, jeden z właścicieli federacji KSW w przeprowadzonym wywiadzie potwierdził, że w najbliższej przyszłości zostanie ogłoszone powołanie nowej organizacji MMA w Polsce. Lewandowski podkreślił jednak, że projekt nie będzie częścią Konfrontacji Sztuk Walki ale KSW będzie miało realny wpływ na nazwiska osób, które będą uczestniczyć w galach oraz na dobór rodzaju walk. Szef KSW nie wyklucza możliwości, gdzie zawodnik, który pokaże duże umiejętności podczas walki freak fight, w późniejszym czasie przejdzie do KSW.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.