Freak MMA

gale freak fight

Jak stać sie współczesnym gladiatorem?

Piłka nożna, skoki narciarskie lub siatkówka? Nie, na arenę najpopularniejszych sportów z hukiem wchodzi właśnie MMA, czy mieszane sztuki walki, które stanowią współczesną formę walk na arenie i ogromną rozrywkę dla wielu miłośników na galach i przed telewizorem.

  • Trochę historii
    Skąd tak naprawdę wziął się pomysł na brutalne widowisko walczących ze sobą przeciwników? Wbrew pozorom, sama idea nie jest nowa, a swoje początki sięgają już starożytności, gdy do igrzysk olimpijskich włączono rywalizację polegającą na zmieszaniu umiejętności zapasów i bosku.

W obecnych czasach ogromny wpływ na rozwój mieszanych sztuk walk miała Brazylia, Japonia oraz oczywiście Stany Zjednoczone, gdzie funkcjonuje obecnie największa organizacja na świecie – UFC, której mistrzynią była również swego czasu Polka, Joanna Jędrzejczyk.

  • Brak zasad?
    Wbrew pozorom walki w formule MMA posiadają reguły, których należy przestrzegać, aby ich przebieg nie zagrażał życiu zawodników. Właśnie dlatego zakazane jest na przykład uderzanie za pomocą głowy, wkładanie palców do oczu, gryzienie lub atak na kręgosłup.

Mieszane sztuki walki wymagają dużej wszechstronności i doskonałej kondycji, Profesjonalni zawodnicy żyją według określonego harmonogramu, który jest ułożony pod tę dyscyplinę lub nawet konkretnego zawodnika. Na porządku dziennym jest restrykcyjna dieta, kilka treningów dziennie, dbanie o właściwą regenerację i ciągły rozwój. Stagnacja i przestój wynikający z kontuzji może więc oznaczać znaczny spadek formy i dłuższy okres powrotu.

Sporty walki, to nie ciesząca się zbyt dużą popularnością aktywność fizyczna. Dlaczego? Dlaczego media nagłaśniają głównie osiągnięcia sportowców związanych z np. piłką nożną, tenisem, siatkówką? Dlatego, że w sportach walki promowana jest ponoć przemoc i agresja. To prawda, jednak mówimy tu o brutalnych, nierzadko krwawych walkach MMA w klatkach. Przy tym, ludzie zapominają o tym czym tak na dobrą sprawę są sztuki walki. W dzisiejszych klubach karate, judo, aikido czy kickboxingu trenerzy zapewniają rozwój fizyczny, kształtowanie charakteru, pokory itd. młodych adeptów już od 6 roku życia. Sporty nie zagrażają rozwojowi dziecka, a nawet wręcz przeciwnie, jednak rodzice boją się zapisywać swoje pociechy do takich klubów poprzez złą opinie, którą narzuciły media opisując sztuki walki jako krwawe sporty, brutalne i niebezpieczne walki w klatkach. Nie pokazują jednak tego przez co rozumiemy określenie “sztuk walk”, przez co wiele osób nie wie czym jest tak naprawdę kickboxing, karate czy tae kwon do.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.